گفتارهای استاد معمار منتظرین
... و خدا در همین نزدیکی است

با سلام

وب جدید مشکات با نشانی meshkat.blog.ir با مطالب متنوع تر و جامع تر در خدمت دوستان عزیز می باشد . لازم به ذکر است دوستان می توانند در وب مشکات سخنرانی های استاد معمارمنتظرین را هم به صورت فایل صوتی و هم به صورت متنی دریافت نمایند (البته به دلیل تازه تاسیس بودن وب مشکات فعلا بخشی از سخنرانی های استاد معمارمنتظرین آماده است و انشاالله به مرور زمان تکمیل خواهد شد ) یاعلی


برچسب‌ها:
شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۱ .:. ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ .:. حسین نظرات ()

با سلام خدمت تمامی دوستان ارجمند ؛

لازم به ذکر است این بنده حقیر یک وبلاگ جدید به نام مشکات به آدرس meshkat.blog.ir ایجاد کرده ام که در زمینه نشر معارف اهلبیت علیهم السلام و بیانات رهبر معظم انقلاب و مسائل مذهبی دیگر انشاالله به توفیق خدا فعالیت خواهد داشت.از دوستان عزیز خواهشمندم این وبلاگ را به دوستان معرفی نمایند . در ضمن انشاالله مطالب استاد معمار منتظرین هم به صورت نکته ای ارائه خواهد شد . یاعلی


برچسب‌ها:
یکشنبه ٩ مهر ۱۳٩۱ .:. ۱:٢٩ ‎ب.ظ .:. حسین نظرات ()

عنوان بحث : معرفت نفس یعنی چه ؟

 • از مسائلی که موجب آرامش و طمانینه باطنی انسان خواهد بود و قلب انسان آرام خواهد گردید اعتقاد  به مساله معاد است.در قرآن کریم آمده است:« من آمن بالله و الیوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم  و لا خوف علیهم و لا هم یحزنون »

 • راحت ترین راه برای فهم مساله آخرت و مسائلی که مربوط به سفر آخرت است البته به شرط استعانت از خدای متعال راه معرفت نفس است .
 • در سیر در آفاق اگر کسی بخواهد طبیعت را بشناسد ، احتیاج دارد از بیرون از وجود خودش هم استفاده نماید ؛ ولی نفس را خدای متعال به گونه ای آفریده است که در وجود خودش به بیرون هیچگونه احتیاجی نخواهد داشت . تمام موجود نفس محتاج به پروردگار عالم است .

 • بزرگان برای فرمایش نبی مکرم اسلام که فرمودند : « من عرف نفسه فقد عرف ربه » تعابیر متفاوتی به کار برده اند اما بهترین و لطیف ترین معنائی که در این زمینه ذکر شده است تعبیر من عرف فقر نفسه فقد عرف ربه است .

 • بر اساس کمال الجود بذل الموجود خدای متعال همه چیز را در این نفس قرار داده است . منتها نفس را برای چه خلق کرده است ؟ برای اینکه مَثَلی برای او خلق بشود که در قرآن کریم آمده است : و له المثل الاعلی .
 • سر اینکه در مکتب شیعه این قدر وسیع روی محبت مولا علی علیه السلام و اهل بیت علیهم السلام تاکید شده است این است که زمانی که عبد محبت این حضرات را چشید ، خواست محبوب بر خواست خودش مقدم خواهد افتاد و این جاست که الوهیت از بین می رود . برای همین است که رسول الله الاعظم فرمودند : سید الاعمال حب علی .

 • شخصی نزد رسول اکرم علیه السلام آمد :
  فقال:فکیف الطریق الی معرفت الحق ؟قال :معرفه النفس.

  فقال:فکیف الطریق الی موافقه الحق؟قال :مخالفه النفس.

  فقال:فکیف الطریق الی رضاء الحق ؟قال :سخطه النفس .

  فقال:فکیف الطریق الی وصل الحق ؟قال :هجر النفس.

  فقال:فکیف الطریق الی طاعه الحق ؟قال :عصیان النفس.

  فقال:فکیف الطریق الی ذکر الحق ؟قال :نسیان النفس.

  فقال:فکیف الطریق الی قرب الحق ؟قال :التباعد من النفس
  .
  فقال:فکیف الطریق الی انس الحق ؟قال :وحشت من النفس.

  فقال:فکیف الطریق الی ذالک ؟قال :الاستعانه بالحق علی النفس.

 


برچسب‌ها: آرامش در قرآن, معمار منتظرین, معرفت نفس

ادامه مطلب
یکشنبه ٢ مهر ۱۳٩۱ .:. ٩:٠٥ ‎ق.ظ .:. حسین نظرات ()

عنوان بحث : راه رسیدن به اسرار معاد

 • از ارکان آرامش داشتن باطن انسان ، ایمان به آخرت است. خدای متعال در آیه62 بقره فرموده است:«من آمن بالله و الیوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم  و لا خوف علیهم و لا هم یحزنون »
 •  اگر کسی بخواهد خدای متعال را دوست داشته باشد ملاقات خدا ، جدای از دوستی خدای متعال نیست . مگر می شود انسان کسی را دوست داشته باشد ولی میل ملاقات او را نداشته باشد . مساله معاد به معنای ملاقات با پروردگار عالم است.
 • بیست و یک 21 آیه شریفه از قرآن کریم مساله لقاء الله را مطرح کرده است که یکی از بارزترین آیات ، آیه 110 سوره کهف است .
 • اولین مقصد ، آشنائی با خدای متعال است . هر کس می خواهد با قبر و قیامت آشنا بشود باید با خدای متعال آشنا بشود . تمام منازل قیامت منازل معرفت خداست و در دل آنها منازل معرفت نفس خوابیده است .
 • در آیه 14 اسراء آمده است :
  « اقرأ کتابک کفی بنفسک الیوم علیک حسیبا » ؛ به تعبیر این آیه شریفه اینکه انسان وجود و نفس خودش را مشاهده کند و با زوایای وجودی اش آشنا بشود کفایت می کند .
 • بهترین زمان برای مطالعه کتاب نفس،برزخ است و برزخ در این عالم بین الطلوعین است.بهترین راه مطالعه کتاب نفس،فکر کردن و تفکر است . در حالات و شرایط و نیات و عنایات حق تعالی و .. تفکر شود و البته خدای متعال هم هادی است و انسان را به تدریج در مسیر هدایت قرار می دهد .
 • در زیارت جامعه کبیره که از وجود مطهر حضرت هادی علیه السلام نقل شده است آمده است : انفسکم فی النفوس ؛ یعنی یکی از معانی معرفت نفس این است که نفس را کنار بزنیم تا بتوانیم جمال دل آرای حضرات اهل بیت علیهم السلام را مشاهده کنیم .

برچسب‌ها: آرامش در قرآن, معمار منتظرین, اسرار معاد

ادامه مطلب
شنبه ۱ مهر ۱۳٩۱ .:. ۳:۳٢ ‎ب.ظ .:. حسین نظرات ()
درباره وبلاگ

ادخلوها بسلام آمنین .... یاعلی
نويسندگان
امکانات وب

طراح قالب
ثامن تـــم