گفتارهای استاد معمار منتظرین
... و خدا در همین نزدیکی است

عنوان بحث : نقش ایمان در از بین بردن شرک

 • از عواملی که باعث ظهور خوف و حزن در انسان می شود ، شرک خفی است که در باطن انسان آشکار می شود .
 • خدای مهربان در سوره زمر فرموده است : من همه گناهان را می بخشم . ولی دو  مرتبه در سوره نساء فرموده است : من شرک را نمی آمرزم.  
 • شرک خفی چیست ؟خداوند در آیه 106 سوره یوسف می فرماید :
  « و ما یومن اکثرهم بالله الا و هم یشرکون » ؛ اکثر اینها ایمان نیاورده اند به خدا در حالی که مشرک هستند .
    از امام صادق علیه السلام درباره این آیه سوال شد که یابن رسول الله چگونه می شود انسان ایمان داشته باشد و مشرک هم باشد ؟ حضرت صادق علیه السلام فرمودند:
  1- تحویل الخاتم :مثلا انگشترتان را برگردانید که با دیدن آن یادتان بیاید که با فلانی قرار دارید .
  2 - قول الرجل: لولا فلان لهلکت ؛ اینکه مرد بگوید اگر فلانی نبود من هلاک می شدم .
 • راغب اصفهانی درباره معنای شرک خفی آورده است : « و هو مراعات غیر الله معه فی بعض الامور » شرک خفی مراعات غیر خدا در برخی امور همراه با خداست   .
 • اولین ثمره شرک خفی خوف است. حال انسان گرفته می شود. بی حوصله است. ذات افدس اله در قرآن کریم می فرماید : آنهایی که برای خدا شریک قرار می دهند ، « فتقعد ملوما مخزولا » می شوند. هیچ راهی برای فاصله گرفتن از شرک خفی نیست، مگر اقرار به« لا اله الا الله » که آغاز ایمان است.
 • علامت کسی که از شرک رهایی یافته این است که علاوه بر رهایی از خوف و حزن، از بدبینی نسبت به عالم وجود هم رهایی یافته است .
 • پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند : « الطیره شرک » بدگمانی شرک است . چرا طیره و بدگمانی و بدینی شرک است ؟ همه می دانیم خداوند در قرآن کریم فرموده است : بیده الخیر ؛ یعنی نظام ملک و ملکوت که به دست خداست و دست خدا هم مطلقا خیر است . حالا اگر کسی بدبین و بد گمان شود باید این مطلب مصداق پیدا کند که کس دیگری در خلقت باشد که دستش بدی و شر باشد و این همان دوبین شدن و در نهایت همان شرک خفی است .


برچسب‌ها: آرامش در قرآن, معمار منتظرین, شرک خفی

ادامه مطلب
سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳٩۱ .:. ٤:٠۸ ‎ب.ظ .:. حسین نظرات ()

عنوان بحث : تاثیر ایمان در آرامش

 •  از آیه 62 بقره فهمیده می شود که سه عامل اساسی در نداشتن خوف و حزن دخالت دارند :
  الف) ایمان به خدای متعال ب) اعتقاد  به معاد و قیامت ج) انجام عمل صالح
 • رسول مکرم اسلام فرمودند : « افضل الایمان ان تعلم ان الله معک حیث ما کنت » بالاترین درجه ایمان آن است که بدانی هر کجا که باشی خدای متعال با تو است.
  مطلب مهم در فرمایش شریف رسول اکرم علیه السلام این است که آغاز ایمان با علم است . عالم ترین مردم ، مقربترین مردم هستند به درگاه احدیت .البته این علمی که ما بیان می کنیم در قلب انسان جای می گیرد :اللهم اجعل لی فی قلبی نورا و بصرا و فهما و علما .
 •  از کجا بدانیم که خدای متعال همواره همراه ماست ؟ منبع فهم این مطلب بیرون از وجود انسان نیست بلکه تماما در وجود انسان نهفته است . اگر هم در بیرون آیاتی باشد ، آن آیات انسان را به درونش راهنمائی می کند . یک معنای معرفت نفس این است که بروید بدانید که خدای متعال همواره با شماست .
 • اگر کسی  این مطلب را ادراک بکند که ذات اقدس اله همواره با اوست :
  الف ) کارهایی را که خدای متعال دوست ندارد انجام نمی دهد .
  ب) دچار وحشت و خوف و حزن نمی شود . 
 • ایمان یک مقدمه ای دارد که تا آن حاصل نشود این دلهره ها و دلواپسی ها از بین نخواهد رفت . بالاترین مقدمه ایمان در قرآن کریم « کافر شدن به طاغوت » است . خدای متعال در قرآن فرموده است:«فمن یکفر بالطاغوت و یومن بالله »
 • شخصی نزد رسول خدا آمد و عرض کرد : یا رسول الله ! چه کار کنم که ایمانم کامل بشود ؟ حضرت علیه السلام فرمودند : « حسن خلقک ، اخلاقت را نیکو کن » ؛ این حسن خلق میوه و نتیجه ی دانستن معیت خداوند با انسان است .
 • رسول الله الاعظم فرمودند : ایمان آن است که بدانی هر آن چه به تو رسیده قرار بوده برسد و هر آن چه هم به تو نرسیده قرار نبوده برسد.


برچسب‌ها: آرامش در قرآن, معمار منتظرین, تاثیر ایمان

ادامه مطلب
سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳٩۱ .:. ۸:۱٢ ‎ق.ظ .:. حسین نظرات ()
درباره وبلاگ

ادخلوها بسلام آمنین .... یاعلی
نويسندگان
امکانات وب

طراح قالب
ثامن تـــم